Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Zeytinli beldesinde Kazdağı'nın eteklerinde bulunan gizli cennet...
Burası ormanlık alanda Milli park sınırları içinde kalan, yöre halkının satmak için getirdiği çeşitli doğal ürünleriyle samimi, arabayla bir kısmına kadar gidebileceğiniz ama akan dereye paralel yürümekten büyük keyif alacağınız,dere kenarlarına konumlanan masalarıyla keyifli vakit geçirebileceğiniz hem şelalesi hem de ufak bir yürüyüş(yaklaşık 1 km) sonrası varacağınız göletiyle harika bir piknik alanı aslında.
 
         
 
Yemyeşil doğası, kuş sesleri, özellikle yaz aylarında daha kuvvetli akan deresiyle görülmeye değer yerler listemizde bulunması gereken yerlerden biri yani :)
 
          
 
Nasıl ulaşırız?
 
Edremit ile Akçay arasında Zeytinli tabelasını gördük mü dönüyoruz ve yol bizi kasabamıza götürüyor. Zeytinli'den kuzeye doğru giden yoldan tabelaları takip ediyoruz ve bugün Milli Park olan Sarıkız bölgesine varıyoruz. Buradan sonra tabelaları takip ederek yaklaşık 4-5 km sonra ulaşıyoruz. Artık yemyeşil ormanın içinde buz gibi akan deresiyle oksijen cennetinin tam ortasındayız :) Hemen dereye yakın bir yere konumlanıyoruz ve bu huzurlu yerin  keyfini çıkarmaya başlıyoruz :)
 
 
          
 
 
Şehrin sıkıcılığından sıkılıp kurtulmak için Kazdağları'na kaçarak, bitki örtüsünün çeşitliliğiyle ve tertemiz havasıyla geçireceğiniz bir günün sonunda kedimizi zinde, sağlıklı,yenilenmiş hissetmemeniz elde değil. Gitmişken yöreye ait zeytinlerden ve taze taze baharatlardan almayı unutmayın.
 
HASAN BOĞULDU HİKAYESİ
 
Bugün olduğu gibi 1800'lü yılların sonlarında da Edremit pazarı Çarşamba günleri kurulurdu. Yörenin tüm köylüleri Çarşamba günleri Edremit'e gelir malını satar, ihtiyacını alırdı. Kazdağı'nın 1500 m yüksekliğinde, Sarıkız zirvesinin eteğinde kıl çadırlarından kurulu yüksek obanın güzel kızı Emine de böyle bir Çarşamba günü Edremit pazarına iner ve Zeytinli Köyü'nün yakışıklı delikanlısı ile gözgöze gelir.
Sevdalanan iki genç her Çarşamba günü buluşurlar. Emine beş saatlik yoldan getirdiği sütü, peyniri, balı Hasan'a verir, bahçıvan olan Hasan'dan ihtiyacı olan sebzeyi alırdı. Pazar dönüşü birlikte zeytinli Köyü'ne kadar yürürler, Emine oradan ayrılır ve daha dört saat sürecek olan zahmetli dağ yolundan obasına dönerdi.
Gençler evlenmeye karar verirler. Hasan'ın içgüveysi olarak obaya gitmesi sözkonusudur. Onu babasız büyüten annesi oğlunun mutluluğu uğruna yalnız kalmaya razıdır. Emine'nin ailesi ise bu evliliğe karşı çıkar. Oba yörük obasıdır, Emine de yörük kızı. Aile, Hasan'ın zor doğa şartlarına dayanıp dayanamayacağını sınamaya karar verir. Sınav başarılı olursa Emine'yi istemiş olan obanın gençleri de yiğitlik gösteren Hasan'ı kabulleneceklerdir.
Hasan annesi ile helalleşir, anlaşma gereği 40 okka (yaklaşık 60 kilo) tuz dolu çuvalı sırtlanır ve Emine ile obaya doğru yola çıkarlar. Önlerinde dört saatlik zorlu bir dağ yolu vardır. Bir saat sonra Beyoba Köyü'ne varırlar. Tuz hasan'ın sırtını yakmaya başlar.İkinci saatte şimdiki Sutüven Şelalesineulaşmışlardır. Yol dere içinde kaybolmuş, taştan taşa atlamak Hasan'ı yormuş, dizleri titremeye başlamıştır. Gökbüvet'e geldiklerinde Hasan'ın gücü biter ve yere düşer. Emine çaresizlik içinde Hasan'ı yüreklendirmeye çalışır, ancak hasan ayağa kalkamaz. Emine'ye yalvarır, başka yerlere kaçmayı teklif eder.

Emine ise katıdır, ailesine ve obasına söz vermiştir.Hasan'ın yakarışlarına yanıt vermez ve çuvalı sırtlayarak obanın yolunu tutar.Hasan ise ardından "beni bırakma,senin köyüne gelemiyorum, köyüme de dönemem" diye acı acı haykırır.Emine derenin uğultusuna karşın Hasan'ın umutsuz çığlıklarını hep duyar. Obaya vardığında çok pişman olur ve geri dönmek ister.Ancak ailesi gece vakti onu ormana bırakmaz.
Sabahın ilk ışıkları ile Emine, doğru Gökbüvet'e koşar ama Hasan yoktur. Annesine gider, Erdemit'e koşar ancak kimse Hasan'ı görmemiştir. Bir daha obasına geri dönmeyen Emine kulaklarında Hasan'ın onu çağıran sesiyle dere boyunca mecnun gibi dolaşır durur. Günler sonra Hasan'a hediye ettiği çevreyi Gökbüvet'in çılgın suları içinde fark eder. "Yanına geliyorum Hasan" diyerek be çevre ile kendini ulu çınara asar. O gün bugün Gökbüvet'in adı Hasanboğuldu, dallarını büvetin suları içine sallandıran çınarın adı Emine Çınarı olur.
Top

Edremit'in Türküleri


Duraklatıldı... Edremit'te Yukarı Çarşı / Tolga ÇANDAR
Edremit'in Türküleri Hakkında
« »
 • 01.
  Edremit'te Yukarı Çarşı / Tolga ÇANDAR
  5:36
 • 02.
  Efeler Efeler Bizim Efeler / Tolga ÇANDAR
  5:02
 • 03.
  Edremit Ovaları / Ali ÇAKAR
  5:55
 • 04.
  Edremit Yolu Tozlu / Ali ÇAKAR
  3:53
 • 05.
  Uyan Dağlar Ali Geliyor / Hale GÜR
  5:27
 • 06.
  Turnam Varır İsen Yemen Eline / Hale GÜR
  4:28
 • 07.
  Karmı Yağmış Kaz Dağı'nın Başına / Erol KÖKER
  4:57
 • 08.
  İhsan Çavuş / Erol KÖRER
  4:05
 • 09.
  Gerçeğe Kurbandır Canım / Bahattin TURAN
  3:43
 • 10.
  Bizden Önce Yola Giren Erenler / Tuğba GER
  3:44
 • 11.
  Neye Yarar / Ahmet GÜNDAY
  2:35
 • 12.
  Kaz Dağlarının Zirvesine / Zeki ÇİÇEK
  3:36
 • 13.
  Yurdum Edremit / Zeki ÇİÇEK
  04:20