Edremirin Coğrafyası

Edremit’in Coğrafi Konumu

Edremit Marmara bölgesinin güney bölümünde yer alan Balıkesir ilinin ilçelerinden biridir. Edremit körfezi ile kaz dağları arasında ege bölgesi sahillerine kurulmuş olan yerleşimin yüz ölçümü 708 km2 dir. 39 derece 35 enlem dairelerine 27 derece 01 boylam daireleri arasında yer alır. E  87 karayolu üzerinde bulunan Edremit’in deniz seviyesinden yüksekliği 16_25 metredir. İlçenin 15 mahallesi, 5 beldesi ve 20 köyü vardır.

Batıda ege denizi, Ayvacık ve Ezine ilçesi, kuzeyde Bayramiç ve yenice ilçeleri, doğuda havran ilçesi, güneyde ise Burhaniye ilçeleri ile çevrilidir.

Yer Şekilleri

Edremit körfezi ve Edremit ovası bir çöküntü sahasıdır. Edremit ovasının tamamı alüvyonlarla kaplıdır. Topraktaki alüvyon kalınlığı ovayı verimli hala getirmiştir.

Yöredeki en verimli yükseklik; 1767 m yükseklikteki kazdağları’dır. Kazdağı üzerindeki önemli tepeler; sarıkız, kırklar, Babadağ, Koçara ve dumanlı tepe olarak anılan Karataş tepeleridir. Kazdağı milli parkı, tarihi ve doğayı iç içe yaşatan eşsiz güzelliklerdendir. Yükseklik bakımından kazdağları’ndan sonra 1460 m yükseklikle musluk dağları ve 1298 m yükseklikle Eybek dağı gelir.

Yüksek oksijen kaynağı ve çeşitli biyolojik zenginlikleriyle yürüyüş, dağcılık gibi acık hava sporlarının merkezi haline gelen doğal yaşam alanları, günü birlik turlar ile şehrin stresinden kurtulmak isteyenler için de idealdir.