Sağlık İşleri Müdürlüğü

Bahriye AKDENİZ
Müdür
Müdürlük Görev ve Yetkileri

-5216 sayılı Büyük şehir belediyesi kanunu,5393 sayılı belediye kanunu,5018 sayılı kamu mali yönetimi ve kontrol kanunu ,6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ,5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ,kamu  ihale

kanunu ve sağlık ile ilgili yasa ve yönetimeliklere uygun olarak ;

-Belediye personelinin poliklinik hizmetleri, muayene ve tedavisi işlemleri ile acil yardım hizmetlerinin yürütülmesi,

-Belediye personeline İSG (İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ )İş yeri hekimliği ve iş
Güvenliği uzmanı görevinin yürütülmesi .

-Belediye personeline dönük koruyucu sağlık hizmetlerinin verilmesi ,sağlıkla ilgili eğitim çalışmaları yapılması ,gerekli görüldüğünde periyodik muayene ve sağlık taraması yapılması

-Kurum içi insan sağlığını tehdit eden alkol, sigara, uyuşturucu vb.zararlı
Maddelere karşı eğitim ve seminerler vermek

-Belediye sınırları içerisinde yasal mevzuat çerçevesinde evde gerçekleşen ölümlerde ölüm muayenesi yapılması ‘’Ölüm belgesi verilmesi ‘’
Görev ve Sorumluluklar kamsamında diğer kurum ve kuruluşlar la iş birliği yapmak

-İlçemizdeki sokak hayvanlarının 5199 sayılı kanuna uygun çalışma ile ; tedavi kısırlaştırma ve aşılama işlemlerinin yapılması Salgın şeklinde halk sağlığını tehdit eden hastalıklarda etkene karşı halkın ortak yaşam alanlarını dezenfekte etmek

-Müdürlük görev alanına girebilecek diğer görevlerin yapılması,

-Başkanlık makımınca verilecek diğer görevlerin yapılması.


EVDE BAKIM VE POLİKLİNİK HİZMETLERİ

Belediyemiz bünyesinde çalışan 5 adet sağlık personeli,1 adet dr bulunmaktadır.
Gerek belediyemiz çalışan personelleri ,gerekse dışarda gelen vatandaşlarımızın elerindeki reçeteler doğrultusunda enjeksiyon, pansuman işlemleri yapılmaktadır. Ellerinde fazlalık ilaç olan vatandaşlarımız eğer yardımcı olmak isterse merkez binamızda süresi dolmamış, kullanılabilecek durumdaki ilaçların kabulü yapılmaktadır.Maddi durumu ve sağlık güvencesi olmayan vatandaşlarımıza ellerindeki reçeteler doğrultusunda baş vurduklarında elimizde varsa ilaç yardımı yapılmaktadır.

-Yatalak kalkmayacak durumdaki hastalar için enjeksiyon ,tansiyon ,serum takılması ve sonda değişimi uygulamaları sağlık hizmetimizde ücretsiz olarak verilmektedir.

Dahili: (1024)

Altınkum sağlık evimizde haftanın 5 günü saat (10-16) arası randevulu sistem ile poliklinik hizmeti verilmektedir.
               

VETERİNERLİK HİZMETLERİ

Kliniğimize gelen kedi ,köpek gibi sahipsiz sokak hayvanlarının tedavi kısırlaştırma aşılama ve antiparaziter uygulamalar yapılmakta olup ,5199 sayılı kanun gereği alınan tüm hayvanlar tedavisi bitince alındığı ortama geri bırakılmaktadır .Çeşitli hastalık ve şikayet nedeniyle gelen sokak hayvanlarının tedavileri yapılmaktadır .
Vatandaşlarımızdan gelen şikayet ve isteklere mümkün olan en kısa sürede müdahale ederek sonuçlandırılmaktadır. Kaza vb. nedeniyle yaralanma ve hasta olan acil durumdaki vakalar için 24 saat esasına bağlı olarak çalışmakta ve müdahale edilmektedir. Kış aylarında ilçemizin mutelif bölgelerinde yiyecek bulunmakta güçlük çeken sokak hayvanları için mama bırakılmakta ve yaşam şartları desteklenmektedir.

Belediyemize gelen çeşitli çiftlik hayvanları ve evcil hayvanları ile ilgili şikayetlerde İlçe tarım müdürlüğü  ,zabıta müdürlüğü ve gerekli durumlarda emniyet ve jandarma eşitliğinde birlikte gidilerek kontroller sağlanmaktadır.

İlçe tarım müdürlüğü ve belediyemizin zabıta müdürlüğü ekipleri ile birlikte
Kurban bayramı öncesi ve kurban bayramı süresince kurban satış yerine gelen hayvanları ve kurban kesim yerlerinin denetimi sağlanmaktadır.

Dahili:1757-1759-1607

24 saat açık klinik telefonu :0501 736 92 41

Haberler
Book now